ВСД. Поняття і симптоми.

Одним з основних напрямків моєї діяльності є лікування людей, у яких вегето-судинна дистонія та панічні атаки. Сьогодні хочу детально розповісти про суть питання: що ж таке ВСД і які бувають її симптоми.

Взагалі, сам термін, з огляду на поширеність, існує на розмовно-побутовому рівні і в даному виді він не включений в Міжнародний Класифікатор Хвороб. При цьому, для частини симптомів, що входять до ВСД, існують окремі терміни, які є хворобами, і вже мають місце в МКХ.

 

Що  означає термін «вегето-судинна дистонія»?

Розберемо термін за складовими. Першою до уваги потрапляє «вегетативна нервова система». Це відділ нервової системи, який регулює роботу внутрішніх органів, залоз секреції, а також кровоносних і лімфатичних судин. По-простому кажучи, надважлива частина будь-якої людини, без якої (або зі збоями в якій) внутрішні органи починають «барахлити» (про що може розповісти будь-яка людина, яка стикалась з ВСД).

Далі йде «судинна». Тобто наші (людські) капіляри, вени і артерії. По них, за допомогою скорочення серця і відкриття-закриття клапанів всередині судин, перетікає кров по організму і утворюється те, що ми називаємо «артеріальний тиск».

І «дистонія» – це стан (а точніше вже назва окремого синдрому), перманентного спазматичного скорочення м’язів. Окремою проблемою є той факт, що дане скорочення зазвичай спонтанне, непередбачуване. В результаті таких постійних скорочень у людини сильно псується якість життя, так як вона втрачає контроль над частиною свого тіла.

Зібравши разом інформацію, виходить така собі солянка вкрай неприємних процесів, які протікають всередині організму. Людина над цими процесами не має ніякої влади, так як відбуваються вони на вегетативному рівні, минаючи свідомість. ВСД – це збій, порушення багатьох функцій організму, які мало пов’язані між собою. Наприклад, відчуття «кóму» в горлі, болю в нижній частині живота, зниження тиску і оніміння лівої руки. Здавалося б, зовсім окремі один від одного симптоми. Так, симптоми ВСД, по-перше, мало пов’язані між собою, по-друге – діють одночасно. Цим створюють сильний дискомфорт і ведуть людину до різних спеціалістів-лікарів на діагностику різних частин організму.

 

До кого звертатись при ВСД?

До кого звертатися

Що ж тут такого, що людина піде до різних лікарів в пошуках відповідей? Нічого. Нічого поганого. Втім, як і корисного… Адже буває ж таке, що рука дійсно німіє, наприклад, через погану циркуляцію крові в плечовому суглобі (це треба походити до масажиста або мануального терапевта). Болі в нижній частині живота можуть бути викликані проблемами з кишечником (це до гастроентеролога). «Ком у горлі» – це до ЛОРа, який доведе, що ніякого кома там взагалі немає, можливо, щось не так з’їли абощо. Ну, а знижений тиск – так тут і зовсім просто: випив чашечку кави (чогось більш міцного) – і порядок. Зрештою, у кого зараз немає гіпо-гіпертонії?

Чому ж я пишу, що похід до лікарів при ВСД малоефективний? Тому, що кожен окремий фахівець по вузькому профілю зазвичай заявляє, що «горло в порядку», «шлунково-кишковий тракт в порядку», «тиск злегка знижений, але в межах норми», а «рука в нормі, просто треба більше рухатися». Приклади взяв не з голови, це реальна історія одного з моїх клієнтів, з яким я працював. Власне, коли з медичної точки зору всі органи працюють нормально, але людина відчуває, що вони «барахлять», причому регулярно і синхронно, вона починає не на жарт турбуватися. Задає сама собі питання: «Ну як так? Лікарі кажуть, що мій організм здоровий. Чому ж мені так погано?» Причина лежить в іншій площині. А саме, в психології.

 

«Зона ризику»

Зона ризику

Хочеться відзначити таку річ, що ВСД «можуть собі дозволити» далеко не всі люди. Що я маю на увазі: даний недуг дуже «сучасний», раніше його просто не існувало. Виник він за досить простої причини – світ глобалізації тисне на людську психіку і змушує її працювати зі збоями. Кожен день тонни інформації ллються на нас з усіх щілин – радіо в громадському транспорті, телевізор/комп’ютер за ранковою кавою, новини, що приходять на телефон у «вайбер» чи «фейсбук» і так далі.

Людина знаходитися в інформаційному полі 24 години на добу 7 днів на тиждень. І, як і все у світі, наша психіка іноді також не витримує напруги. Чому я почав з того, що даний недуг «можуть дозволити собі не всі»? Особливістю психологічного портрета людини, що страждає ВСД, є дуже важливий факт – це люди з високим рівнем домагань. Вони часто займають посади з підвищеною відповідальністю. Отже, це люди із середнім і вище доходом і, здавалося б, люди-переможці… Але саме вони і є «зоною ризику» для цього страшенно неприємного стану. Відповідно, люди, які не мають відповідної перевантаженості відповідальністю, мають набагато менший шанс страждати від ВСД (хоча виключати повністю такого теж не можна).

 

Симптоми ВСД.

Симптоми ВСД

Симптоми ВСД, як правило, бувають двох типів. Перший – це скарги загального характеру, пов’язані з ознаками вегетативного збою, такі як тремор (окремих кінцівок або тіла в цілому), підвищене потовиділення, посилення або послаблення серцебиття, почервоніння тіла, відчуття неспокою щодо можливого порушення здоров’я та інші. Другий тип симптомів – це скарги на розлад роботи будь-якого конкретного органу або системи органів, такі як швидкоплинні болі по всьому тілу, відчуття жару, тяжкості, втоми, здуття живота тощо. Узагальнюючи, я виділяю 11 категорій симптомів:

 • проблеми в області грудної клітки;
 • проблеми з животом;
 • проблеми з вестибулярним апаратом;
 • спазми;
 • енергетичний фон (наприклад, відчуття постійної втоми);
 • голова (болі і запаморочення);
 • неспецифічні відчуття у кінцівках;
 • шлунково-кишковий тракт;
 • специфічні стани у горлі;
 • шкірні реакції;
 • Інше (наприклад, підвищена-знижена сексуальна збудливість, регулярний спазматичний кашель, схильність до плачу).

Звичайно, це далеко не повний список, але для загальної картини, мені здається, цілком вичерпний. У наступних статтях я більш детально зупинюсь на кожній з категорій.

Сподіваюся, стаття була не надто стомлюючою і ви знайшли тут деякі відповіді. Залишайтеся на зв’язку. Далі буде.

 

Щиро Ваш, Микола Кідер.

4 Replies to “ВСД. Поняття і симптоми.”

  1. Еволюційно, природою, не було “задумано”, що люди почнуть навантажувати свою психіку інформацією на стільки, як зараз. Відповідно так, погоджуюсь, що еволюційно трохи не виправдано. Але тут питання не до природи. А вже до людини, як такої

  1. Що робити? Йти на психотерапію. Саме в цьому ракурсі лежить лікування ВСД і ПА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *