Це лячне слово «стрес»

Стрес – це мало не найпопулярніше слово, яким користуються непсихологи, «поруч-з-психологією-стоявші» люди. Цим терміном намагаються пояснити усе на світі, частіше усього – поганий настрій і низьку працездатність. Не буду кривити душею, сам часто користуюсь даним терміном не по призначенню і саме тому маю бажання написати цю статтю. Докладно розібрати по молекулам вищезазначений психічний стан, так щоб стало зрозуміло усім і більше помилок не виникало.

Отже, що ж таке «стрес» (підкаже Вікіпедія): (від англ. stress — напруга, тиск)  — неспецифічна реакція організму у відповідь на дуже сильну дію (подразник) зовні, яка перевищує норму, а також відповідна реакція нервової системи.

Якщо чесно, мало не перший випадок, коли хотілось би підправити/коригувати «велику і могучу», так як дане визначення є трохи неточним.

Для стресу, як реакції організму, є широкий набір причин: починаючи від сприймання інформації про те, що сусіди зверху затопили вашу квартиру; дитині терміново треба робити операцію; чи емоційне переживання під час того, як вас ударили в груди.

Стрес – це взагалі будь-яке подразнення, яке виводить наше тіло з умовного «нормального», «збалансованого» стану. Букет квітів з велетенським ведмедиком отриманий панянкою на вокзалі при зустрічі, – це також стрес для тіла. Стрес позитивний і сприймається приємно. Але всерівно стрес.

Взагалі,  в психології виділяють два види стресу: Дистрес та Еустрес.

 

“Поганий” стрес

З першим сучасні люди знайомі найбільш близько і сприймаємо саме його, як визначення терміну стрес: Дистрес (з англ. distress – «горе», «страждання», «сильне нездужання», «виснаження») – несприятливе переживання, в результаті якого виснажуються захисні сили організму, що призводить до зриву механізмів адаптації, розвитку різних захворювань і навіть до можливого смертельного фіналу. Іншими словами, дистрес – це стан людини, яка втратила здатність пристосовуватися до навколишнього середовища, в якому вона живе. З таким стресом необхідно терміново боротися.

стрес

 

“Хороший” стрес

Та, «менш популярний», Еустрес (з грец. – «хороший» або «справжній») – сприятливий стрес, в результаті якого підвищується функціональний резерв організму, відбувається його адаптація до стресового фактору і ліквідація самого стресу. Поняття має два значення – «стрес, який викликаний позитивними емоціями» і «несильний стрес, який мобілізує організм».

З «поганим» стресом, як зазначалося вище, потрібно негайно боротися. Але під боротьбою я маю на увазі трішки не те, що рекомендують звичайно людям «в поганому гуморі через те, що у них стрес»: «Ну ти той, візьми відпустку на тиждень, відпочинь і буде тобі щастя». Звісно, відпустка, відпочинок на морі/ річці/ в горах дадуть миттєвий приємний ефект. Врешті-решт, можна буде трошки виспатися і так далі, проте це дуже поверхневий і неефективний підхід.

Тіло, яке вже під впливом дистресу, потребує серйозного розслаблення шляхом курсу глибокого масажу, релаксаційних технік, нормованого сну та, щонайменше, перегляду раціону.

З «хорошим» стресом все радикально навпаки. Його потрібно приймати, щонайменше, тричі на день, регулярно і постійно. Що відноситься до «хорошого» стресу? Наприклад, заняття коханням. Секс як процес, так і закінчення у вигляді оргазму – це сильний стрес для організму, проте він приносить приємні відчуття, покращує кровообіг і купу-купу всього іншого, окрім очевидного. Також еустресом є помірні та не надвисокі фізичні навантаження. Похід у спортзал і 2 години занять, чи заняття йогою/цигуном дома на килимку, чи, в кінці-кінців, покачати прес з відтисканнями 20 хвилин – це також (як не дивно) стрес для організму, проте він є корисним і навіть необхідним тілу (сюди також відноситься рубання дров, робота в саду, біг з перешкодами, залицяння до молодих панянок/хлопаків і т.д.).

На фізіологічному рівні, коли тіло потрапляє під дію стресу, також відбувається ряд процесів. Коли стається ситуація, під час якої тіло потрапляє у дистрес, в тілі масово виробляються кортизол та адреналін. А що з ними робити у великих кількостях – зовсім інша історія.

При потраплянні в еустрес, тіло наповнюється ендорфінами та, умовно, позитивною кількістю адреналіну, так би мовити «для настрою» 🙂

Сподіваюсь, стаття була цікавою і тепер ні у кого не буде ілюзій і помилок у вживанні даного терміну.

 

Щиро Ваш, Микола Кідер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *