Проекції

Буває, йдеш повз молоду пару, зупиняєш на мить погляд і стає абсолютно очевидно – дівчина закохана. Або, проходячи повз дитячий майданчик, бачите чоловіка середніх років з маленькою дівчинкою. Перша думка – який милий тато з донькою гуляє. Буває? Тоді як вам таке питання: «А чому це для вас так очевидно? Ви їх запитували?» Можливо, дівчина ненавидить лютою ненавистю хлопця, з яким йде поруч, а цей самий «милий» татко насправді викрадач дітей? Дана стаття про такі «очевидні» речі, які психологи називають «проекції».

Для початку розберемося, що ж, власне, являють собою проекції? Якщо відкинути «науковість» і висловити простими словами, проекція – це, дуже часто, помилкове розуміння чужих емоцій і почуттів, засноване на своєму власному досвіді. Як не крути, а кожен з нас набивав шишки: пізнавав радість перемоги і горе поразки, домагався руки і серця, отримував ляпаси, та й сам розбивав серця. Одним словом – трошки пожив в світі. Відповідно, ми, досвідчені, озираючись назад, розуміємо, що коли людина посміхається – вона відчуває задоволення або радість, коли плаче – горе або печаль. Однак проблема полягає в тому, що кожен з нас так лише передбачає, а точніше – висвітлює свої проекції про те, що переживає людина. У кращому випадку, наші проекції про те, що відбувається з людиною в даний момент, (посміхається – значить їй добре) співпадуть з реальністю. В гіршому – це буде повною нісенітницею (клоуни в цирку постійно посміхаються, але це зовсім не означає, що їм при цьому завжди «добре»).

 

Для чого людям проекції?

Наші проекції – це, з одного боку, спосіб зрозуміти іншу людину (оой, який у нього сумний погляд, що ж у нього сталося?), з іншого – спроба озвучити власні переживання.

У першому випадку проекції використовуються як діагностичний інструментарій. «Замір настрою» людини, якщо висловлюватися метафорично. Розглянемо такий приклад: ви їдете в автобусі, проїжджаючи зупинку за зупинкою дивитесь у вікно – на людей, на автомобілі, на все одразу і ні на що конкретно. На одній із зупинок ви зупиняєте погляд на хлопцю, який тримає в руках букет квітів. Ваша перша думка? Тільки чесно? Дозвольте озвучити свою проекцію, що б ви могли  подумати: «О, закоханий чекає свою кохану на зупинці з квітами. Як романтично!» Інший варіант: «Їде на день народження до коханої/до мами, чекає маршрутне таксі». Правильно? Малоймовірно, що першою думкою в даній ситуації може бути щось на зразок: «Це йому подарували квіти за якусь заслугу».

проекції

У нас всіх спрацьовує установка: хлопець з квітами на зупинці = романтика і любов. Наша свідомість сама домальовує посмішку або, навпаки, занепокоєння на його обличчі. Хоча, запитавши самого хлопця: «А що ти зараз переживаєш?», – можемо отримати нетипову, несподівану відповідь.

У другому випадку, проекція використовується як спосіб озвучити власні емоції, але не безпосередньо. Чому ми «домальовували» людині ту чи іншу емоцію в тій чи іншій ситуації? І чому наша здогадка часто не збігається з реальністю? Наприклад, дівчина, що сидить в барі одна в дальньому кутку, здається пригніченою, похмурою і взагалі сумною? Тому що якби ви сиділи у веселому барі на самоті, то, швидше за все, ви переживали б якесь душевне лихо. Дівчина ж, може, святкує вдале завершення торгової угоди, а сидить одна – тому що і так за цілий день від розмов з людьми втомилася. Поширюючи, «приліплюючи» наші проекції – ми, умовно кажучи, висловлюємо свої почуття в даній ситуації.

 

Висновки

Ми приписуємо об’єктивним подіям свою точку зору. Проектуємо, з високим ступенем ймовірності те, як ми розуміємо «очевидну сцену». Просто запам’ятайте: коли виникає думка про те, що відчуває або про що думає людина – це не більше і не менше, ніж ваша проекція. Краще перепитайте, дійсно людині так погано, як вам здається і справді вже пора купувати коньяк заливати горе, чи все з точністю до навпаки?

 

Щиро Ваш, Микола  Кідер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *