7 кроків до своєї мети. Крок 5.2. – «Стиснути зуби 2».

Для того, щоб стати майстром в новій для себе справі, треба засвоїти умовних 100% досвіду або вмінь. Цей досвід умовно можна розділити на 3 великі етапи: 0-33% – «новачок», 34-66% – досвідчений, 67-100% – «майстер» або «експерт». На кожному з етапів знаходяться свої підводні камені і нюанси, які людина послідовно вивчає. Для зручності, я далі буду використовувати приклад навчання гри на музичному інструменті.

На рівні «новачок» учень розбирається з базовими поняттями: що таке виникнення звуку, що таке тон і півтон, освоює найпростіші акорди, арпеджіо і так далі. Пізніше, набравшись досвіду, він переходить до більш складних способів звучання, починає вловлювати більш складні нюанси інструменту, виробляти стиль. І, врешті-решт, якщо вистачило старанності і часу – людина перетворюється в музичного віртуоза.

стиснути зуби

Проблема у тому, що в процесі навчання в учня формуються «хороші» і «погані» звички. До «хороших», в даному випадку, віднесемо звичку грати на інструменті 2 години щодня. Спочатку «з-під палки», але чим більше систематичної гри, тим міцніше звичка грати кожен день «засідає». До «поганих» звичок віднесемо людське бажання завжди отримувати результат. Трішки детальніше про одне і інше.

 

Учитись. Учитись. Учитись

Справа в тому, що коли людина перебуває на етапі «новачок», інформація, яку вона вбирає, насправді нескладна і зрозуміла. Особливо, якщо людина навчається з вчителем, а не є самоучкою. Але чим вище учень «карабкається» по драбинці навчання, тим вище стає складність матеріалу, який починає вимагати більшої кількості зусиль, щоб його засвоїти. Більше того, кількість витраченого часу і старанності в якийсь момент можуть бути вже просто гігантськими, а явного прогресу – мало чи не бути зовсім. Не дарма є прислів’я про «граніт науки».

Саме в цей момент і треба стиснути зуби.

Схематично це виглядає так:

На етапі «новачок», витрачаючи по 2 години в день на заняття, учень отримує, умовно, 100 балів досвіду.

На етапі «досвідчений», при тих самих 2-х годинах в день, з огляду на складність завдань, досвіду виходить вже 40-50 балів.

На етапі «майстер», при витрачанню 2-х годин в день на музичний інструмент, музикант отримує 1-2 бали досвіду.

Зусиль з кожним етапом доводитися прикладати все більше, а явного, помітного результату, з кожним кроком стає все менше.

І цей нюанс, коли витрачаєш все більше сил, а «вихлоп» все менше і менше, дуже сильно впливає на переважну більшість людей. Тільки та людина, яка змогла «стиснути зуби» і, продовжить вперто йти до мети стати музикантом – зможе втілити свою мрію в реальність.

Дана тенденція існує в абсолютній більшості мистецтв і, ймовірно, в науці також. У якийсь момент в нас поселяється відчуття, що розвиток зупиняється. Цей момент треба перетиснути власною волею і завзятістю. Інакше не буде переходу на наступний етап і станеться застрявання.

Дякую за увагу і чекаю Вас на кроці 6.

Попередній крок.

 

Щиро Ваш, Микола Кідер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *