Зайва вага і вторинні вигоди від неї.  Ч.1: «Рятувальне коло».

– О, так у тебе зайва вага?! Худнути  хоч збираєшся?

І ти понуро опускаєш голову, важко зітхаєш і відчуваєш, що з тобою щось не так? Тобі соромно за свій зовнішній вигляд, ти відчуваєш провину, що досі не на черговій дієті або ніяк не дійдеш до спортзалу? Авжеж, людина, яка сказала, що у тебе зайва вага і добре було б схуднути, вцілила у твоє болюче місце, ти і сама дуже хочеш схуднути. Але іншим про це не скажеш.

Скоріше за все, ти віджартуєшся, мовляв: «Хорошої людини має бути багато. –  або. –  «Я потрясна жінка – є чим потрясти!»

Потім, коли прийдеш додому, тебе накриє велика або ледь помітна хвиля обурення: «Яке право інша людина має мені вказувати, що я якось не так виглядаю? Сама он (і там купа аргументів, які проблеми є в іншої людини)… Та пішла вона… під три чорти!» І, щоб закріпити свою правоту, ідеш готувати собі щось смачненьке. Ніби демонструючи «чхати я хотіла на твою думку, мені і так добре!».

зайва вага

Але ж ти розумієш, що інша людина про це не дізнається? Бо їй ти всього цього не сказала. І начхала ти лише на всі свої попередні зусилля, на всі свої спроби схуднути. Бо знову з’їла те, чого не планувала і стільки, скільки не хотіла. Цим прийомом їжі ти лише хотіла  показати свою правоту. Шкода лише, що про неї ніхто не дізнався.

Якщо подібна ситуація відбувається раз по раз, то збільшується лише твоя зайва вага і незадоволення собою, запас жартів про вагу, а  в гуглі ти все частіше шукаєш, як швидко і легко схуднути. Схуднути тобі не вдається або вдається ненадовго. І ти все більше незадоволена своїм тілом, тобі воно здається якимось неправильним, ненормальним, не «як в людей». Бо інші ж он худнуть, і все вдається. Що зі мною не так?!

 

Справа не в тілі!

Повернись до початку статті і почитай ще раз ситуацію.

Що по факту відбувається? Відбувається те, що в психології називається «порушення особистісних кордонів». Це коли інша людина своїми словами, поведінкою без твого дозволу вторгається у будь-що із того, що ти можеш назвати словом «моє»: час, гроші, мрії, особисті речі, і,  авжеж тіло. Цілком природно, що у зв’язку з цим ти переживаєш неприємні почуття, в першу чергу злість. Таким чином твоя психіка сигналізує: «Увага, небезпека!».

Чому небезпека, подумаєш ти? Тому що найбільш жорстке порушення тілесних кордонів –  це побиття,  зґвалтування; а ситуації не настільки критичні ми, люди, часто не сприймаємо як загрозу, бо це відбувається так часто, що нам вже здається, що це нормально. Але навіть обійми-поглажування, коли людина їх не хоче – це також порушення кордонів.

Якщо ти не вмієш себе захищати, якщо сама нічого не говориш у відповідь співрозмовнику, дозволяєш йому висловлювати своє «фе» щодо тебе, коли ти не просила зворотнього зв’язку, якщо лише віджартовуєшся, – тоді замість тебе говорить тіло. Воно намагається захистити себе, створити таку собі броню, мовляв, «не чіпайте мене».

зайва вага

Зайва вага – ознака доброї людини?

Неспроста в соціумі поширена думка, що люди, у яких є зайва вага – це такі собі добряки, які ніколи нікого не ображають. Але справа в тому, що зупинити кривдника – це означає захистити СЕБЕ, а не образити ЙОГО просто так. Та у нашому соціумі захист своїх кордонів прийнято сприймати як напад на того, хто відчуває за собою право їх порушувати. Простіше кажучи, вламуватись без дозволу в твій дім – це ніби як нормально, а тобі виражати  з цього приводу обурення ніззя. І коли ти внутрішньо сердишся, але людині, яка спровокувала твою злість не говориш про це, звісно, вона говоритиме тобі про твою доброту і все в тому роді. Але, доброта і невміння себе захистити при необхідності – це не одне і теж.

Тому вміння говорити про те, що тобі не підходить, вміння захистити себе, виражати своє незадоволення  чимось – це той навик, який варто опанувати, якщо ти хочеш не просто схуднути, але і назавжди закріпити результат. Адже тоді ти зможеш захищати себе своїми словами і поведінкою, у тіла не буде потреби виконувати цю функцію.

 

З вірою у Вас, Тетяна Кідер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *