Чи можна об’їстися від щастя?

Наші емоції, невміння справлятися з ними, виражати їх, вважається однією з основних причин переїдання, вживання їжі без фізичного відчуття голоду. Сором, провина, тривога, образа, гнів, стрес, сум – саме такі емоційні стани, які сприймаються суспільством як негативні, «попадають під роздачу»: ми звинувачуємо їх у своїх приступах переїдання або, як ще кажуть, «заїдання емоцій».

Давайте тепер з початку, але читайте уважно: одна з психологічних причин переїдань – невміння справлятися зі своїми емоціями. Не лише неприємними.

Як би це не було парадоксально, але приємні емоції також треба вміти переживати. Ідея піти поїсти може виникнути не лише тоді, коли дуже сумно або мучить тривога, а й коли вам дуже-дуже радісно, коли ви відчуваєте захват, піднесення.

 

Хіба приємні емоції можуть бути дискомфортними?

Уявіть, до прикладу: ви відчули прилив ніжності і вам дуже хочеться цілувати, обіймати, «тіскати» своїх рідних. Дуже хочеться, але у вашій родині це, як то кажуть, не прийнято. Відповідно, ви можете пообійматись лише секундочку, а потім спрацьовує внутрішній ліміт-установка. Щось на кшталт: «що це за телячі ніжності?».

Емоції ніжності і тепла багато. Як її виразити – не зрозуміло, точніше немає навички. Але кудись цю ніжність подіти все одно треба. Наприклад – заїсти.

 

Що таке “контейнер”?

Ви колись надували кульку? Пам’ятаєте, як спочатку вона дуже легко впускає у себе повітря, розтягується, а коли її здатність розтягуватись закінчується, відбувається великий «бабах»? Щось схоже і з емоціями. Як кулька має певний ліміт об’єму повітря, який може витримати, так і людина має ліміт на інтенсивність емоцій, які може пережити.

емоції

Внутрішня здатність витримувати сильні емоції, як приємні так і неприємні, як свої так і чужі, – у психології називається контейнеруванням (від слова «контейнер»).

Витримувати емоції – не означає їх терпіти. Терпіння – це коли вам важко, неприємно, ви стискаєте зуби і намагаєтесь не відчувати дискомфорту. Витримувати – це не виходити з рівноваги, спокійно і з розумінням ставитись до своїх емоцій, які б інтенсивні вони не були.

Саме ті  емоції, які суб’єктивно сприймаються як нестерпні, які по інтенсивності виходять за межі нашої «кульки», ми і заїдаємо. У кожного цей поріг нестерпності дуже різний, навіть мінімальні за інтенсивністю емоції можуть викликати дискомфорт. Це як з розтяжкою: комусь боляче поставити ноги на ширині плечей, а комусь без розминки сісти в шпагат нормально.

Тому необхідно розширювати, розтягувати внутрішню здатність витримувати емоції. Тоді вони не будуть викликати дискомфорту.

 

Як навчитись витримувати сильні емоції?

Всі наші емоції живуть у тілі, тому з тілом варто працювати в першу чергу:

  1. Дихальні вправи, пранаями.
  2. Вправи на розслаблення, наприклад «Сканування тіла».
  3. Діліться своїми емоціями з людьми, які вас підтримують.

Для маленьких дітей, які не розуміють своїх емоцій і тим паче не знають, що  з ними робити, отим «контейнером», який повинен витримувати переповнюючі емоції, є батьки. Які порадіють разом з дитиною за її успіхи, які поспівчувають, коли трапилась якась халепа.

Тому не бійтесь говорити з іншими людьми. Розказуйте про те, що вас хвилює людині, яка готова допомогти справитись з емоціями. Як розпізнати людину, яка здатна витримувати сильні емоції? Вона не казатиме «не плач», коли вам хочеться плакати. Вона не буде знецінювати ваш біль словами «теж мені проблема!». Не намагатиметься зупинити вашу радість фразою «шо ти либешся як кобила?».

Якщо такої людини у вашому оточенні немає – зверніться до психолога – це людина, яка є оцим підтримуючим дорослим.

Що ви готові зробити вже сьогодні, щоб розширити свій внутрішній ліміт на щастя?

 

З вірою у Вас, Тетяна Кідер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *