Їжа, я тебе не хочу!

Їжа у свідомості людей, які худнуть – найбільше зло.

Відповідно, їх слоган – “Менше їсти і більше рухатись – і фігура буде вогонь!” Якось так звучить «універсальна» формула схуднення.

Але що ж це за формула така,  що працює раз через десять? Чому одного зусилля волі не завжди достатньо, щоб закрити рот на замок? Чому ви цілеспрямовано підсідаєте  на дієту, якусь систему харчування, виконуєте багато фізичних навантажень, а потім у вас вселяється якась інша істота по імені «Нічний Дожор» і, закидаючись тістечками, нівелює всі ваші старання?

Бачте, оцей Дожор – це також ви. Але це інша, тіньова частина вас, вашої психіки, з якою ви не знайомі. А на дієту ви садите ту частину вас, яку добре знаєте і можете контролювати.  То, може, варто познайомитись і якось пояснити цьому гостю, що він не бажаний?

Давайте для початку розберемось, чому цей гість до вас приходить.

 

Причина 1: Невміння розпізнавати свої потреби.

Можливо, у вас часто є відчуття, що чогось хочеться, а не зрозуміло чого саме. І ви не знаходите нічого кращого, ніж піти поїсти.

Така стратегія поведінки, як правило, закладається ще в глибокому дитинстві ( у 8-18 місяців). В цей період у дитини формується так звана «структура потреб». Оскільки дитина добре говорити ще не може, то про свої потреби сигналізує невербально. Звісно, батьки не можуть кожного разу правильно вгадувати, чого саме хоче дитина. Але якщо кожного разу, коли вона плаче, її будуть годувати або давати соску,  то  пізніше у такої дитини будь-яка її потреба асоціюватиметься  з голодом.

їжа

 

Причина 2: Наділення їжі зверх цінністю.

Ця причина є вашим супутником, якщо ви:

  • не дозволяєте собі викинути їжу одразу, як тільки у неї закінчився термін придатності;
  • не можете викинути залишок їжі (або віддати собачкам),  якщо  відчули себе ситим, а на тарілці ще щось залишилось.
  • не можете з чистою совістю залишити половину замовлення в кафе, якщо вам просто «не лізе».

Це означає, що викинути їжу для вас підсвідомо більший «злочин»,  аніж силувати своє тіло і запихати в нього те,  чого йому не треба. Не доїсти порцію набагато гірше, ніж погано себе почувати через переїдання. Замість  того, щоб їжа потрапила в смітник, вона опиняється у вашому тілі.

їжа

 

Причина 3: Їжа як джерело задоволення:

Уявіть, що у вас перестали працювати смакові рецептори і ви зовсім не відчуваєте смаку їжі: ані улюблених тортиків, ані ароматних маминих котлеток, ані булочок з корицею – зовсім ні-чо-го.

Ви пробуєте одне, друге, п’яте-десяте і відчуваєте лише як наповнюється ваш шлунок. Скажіть, чи стали би ви, як і раніше, наїдатись через край? Чи брали б собі добавку і чи їли б, коли не відчуваєте голоду?

Бачте, бути паливом для організму – це далеко не єдина фунція їжі. Для людини їжа – це ще джерело задоволення. Ми отримуємо задоволення через смак, через запах, іноді їжа навіть красиво виглядає.

Коли в житті не дуже-то і виходить отримувати задоволення з інших джерел, то у вас завжди є безпрограшний варіант – приготувати смачну вечерю, спекти улюблений пиріг, замовити суші  і т.д. І коли цей спосіб повторюється регулярно, в якийсь момент ви можете просто забути, що ж іще, крім їжі, приносить вам задоволення?

їжа

Їжа сама до вас не проситься, не каже «доїж мене, бо буде ай-яй-яй!». Ви самі, власноруч кладете її в своє тіло. Хоча, як бачите, не завжди це відбувається свідомо. І саме усвідомити, що спонукає вас годувати своє тіло тоді, коли воно цього не потребує – це величезний крок, щоб зробити вдалу і останню спробу схуднути. Тільки розуміючи, де знаходиться ваш пункт А, ви можете рушити з нього в пункт Б і не блудити. Чого вам власне, і бажаю)

 

З вірою у Вас, Тетяна Кідер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *