Здорова харчова поведінка

Для початку, пропоную розібратись з основами: що таке харчування? Це процес засвоєння організмом поживних речовин, необхідних для підтримання життя, здоров’я і працездатності організму. Відповідно, під харчовою поведінкою розуміється сукупність звичок, пов’язаних з харчуванням як в буденних умовах, так і в ситуації стресу, а також ставлення до прийому їжі. Тобто, харчова поведінка включає в себе установки, звички, емоції, що стосуються їжі і є індивідуальними для кожної людини.

Але чи завжди процес прийому їжі ми використовуємо за призначенням?

 

Яка харчова поведінка є здоровою?

Трейсі Тілка описала чотири основних параметри, коли харчова поведінка є здоровою.

  1. Безумовний дозвіл собі їсти. Людина зі здоровою харчовою поведінкою їсть що і коли хоче, вона не відмовляє собі у їжі, коли відчуває голод. Така поведінка не передбачає обмежень на будь-які продукти і не контролюється певними часовими рамками.
  2. Прийом їжі через фізичні, а не емоційні причини. При здоровій харчовій поведінці їжа НЕ відіграє роль регулятора емоційних переживань. Єдина її функція – задовольняти фізіологічні потреби в енергії і поживних речовинах. А для налагодження емоційного комфорту використовуються навички емоційної регуляції.
  3. Довіра внутрішнім сигналам організму. При розладах харчової поведінки практично завжди порушується контакт із внутрішніми сигналами організму, в тому числі і з тими, що регулюють процес харчування. Сигнали голоду людина може ігнорувати, а вловлює їх тільки коли сильно бурчить в животі. Відчуття ситості теж не вловлюється – людина регулює кількість з’їденого, керуючись лише зовнішніми правилами, а не потребами тіла та відчуттями у ньому.
  4. Вибір їжі відповідно до потреб тіла. Уважне ставлення до власних харчових побажань є частиною здорової харчової поведінки. Воно проявляється у спробах зрозуміти перед прийомом їжі, чого ж зараз хочеться найбільше і включити це в раціон. Розуміння, чого хочеться, знову ж таки, має базуватись на відчуттях у тілі, а не на умовиводах, що і коли «правильно» їсти.

Відповідно, розладами харчової поведінки є використання процесу харчування для задоволення інших, не пов’язаних з отриманням поживних речовин, потреб. Всім відомі розлади харчування, такі як анорексія, булімія, компульсивне переїдання – це лише крайні, клінічні прояви даної проблеми. І починаються вони не тоді, коли спеціаліст поставив діагноз. Вони починаються, коли ви вирішили, що контроль харчування, зміна параметрів тіла за його рахунок – єдиний і правильний спосіб вирішення будь-яких емоційних, соціальних, психологічних труднощів.

 

З вірою у Вас, Тетяна Кідер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *