Коли дзеркало – ворог

Нещодавно бачила рекламний білборд, на якому, як на мене, найвлучніше використано всім відому фразу: «Ранок починається не з кави». Це була реклама сантехніки, на якій зображено унітаз та умивальник. Та, поруч з цим, в один ряд можна поставити ще й дзеркало. Майже у кожного воно є у ванній кімнаті і, займаючись ранковими гігієнічними процедурами, ми цілеспрямовано або мимохідь бачимо своє відображення. А у когось збори перед дзеркалом – цілий ранковий ритуал, без якого неможливий «вихід у світ».

Для чого ми зазвичай у дзеркало дивимось? Здебільшого, щоб «просканувати», як виглядаємо і чи можна те, що ми побачили, показувати людям? Якщо ні, то стараємось це відображення  в тій чи іншій мірі підправити. Вмитися, нанести макіяж, поправити зачіску, ваш варіант… І робимо такі дії до тих пір, поки це саме відображення не почне нас влаштовувати і ми зможемо подумки сказати: «Тепер гарно, – або – ну, не агонь, але пайдьот». Це не добре і не погано, просто факт про життя більшості із нас.

дисморфофобія

Але, уявляєте, є люди, які скільки б не наносили макіяжу чи навіть не робили пластичних операцій – ніколи не знаходять момент, в який можуть сказати про свій зовнішній вигляд хоча б: «Ну, пайдьот». І ім’я цій особливості – дисморфофобія. Про неї, як розумієте, я і хочу сьогодні розповісти.

 

Що таке дисморфофобія?

Дисморфофобія – це порушення образу тіла; сприйняття людиною власного тіла або його частини як такого, що має надмірний недолік. Він може бути практично непомітним для оточуючих, але сама людина від цього дуже страждає. Під надмірну критику потрапляє 3-4 частини тіла, але одна з них – найбільше.

Люди, які ненавидять власне тіло, звинувачують його у всіх своїх бідах, вважають його причиною виникнення практично усіх неприємних ситуацій. Це відбувається тому, що у них є чітко укорінена установка: гарний зовнішній вигляд = успіх, любов, прийняття. Не дивно, що через «жахливу» зовнішність вони вважають себе недостойними цих благ. Але кожна людина, природно, хоче щоб її любили. Тому ті, у кого є дисморфофобія, з усіх сил стараються цю любов отримати і твердо переконані, що якщо виправлять у собі ще якийсь аспект зовнішності, то все бажане обов’язково отримають.

дисморфофобія

Людина витрачає багато сили, коштів на те, щоб свій «дефект» виправити – йде до косметологів, дерматологів, трихологів, косметичної хірургії. Звертаючись до когось із цих спеціалістів, справді можна виправити той «дефект», в якому він (спеціаліст) компетентний. Але проблему в цілому такі заходи не вирішують, оскільки  фокус уваги, незадоволення постійно зміщується на іншу частину тіла.

 

Коли вдосконалення зовнішності стає розладом?

Якщо, до прикладу, вас не влаштовувала форма носа, ви зробили ринопластику і тепер кайфуєте від свого відображення у дзеркалі – то  в такому випадку важко говорити про дисморфофобію. Розладом це стає, коли через тиждень вам вже губи здаються замаленькими, зробили спеціальні ін’єкції – вже 6 кубиків на животі здається недостатньо і так без кінця. Тоді перебіжки від одного спеціаліста в сфері краси до іншого ситуацію не вирішують, бажаного задоволення не приносять, оскільки корінь проблеми лежить зовсім в іншій площині – в емоційній сфері.

Дисморфофобія, як правило, формується у підлітковому віці – 11-16 років, коли тіло людини активно змінюється: з’являються перші вугрові висипання, активізується робота сальних і потових залоз. Паралельно з цим, даному розладу передує якийсь травматичний досвід – емоційна травма у батьківській сім’ї, булінг у школі…

Чи варто говорити, що страх, тривога, сором є фоновими емоціями у житті людей з цією проблемою? Саме з цим «букетом» і необхідно працювати, розуміється, у кабінеті психолога. Це не означає, що ви перестанете робити манікюр що два тижні і «запустите себе», це означає, що любові, прийняття, самоповаги точно примножиться.

Тому, записуючись на чергову косметичну процедуру, дайте собі чесну відповідь: для чого НАСПРАВДІ вона вам потрібна?

 

З вірою у Вас, Тетяна Кідер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *